Przerwy w szkole

1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.45 - 11.30
przerwa obiadowa
5. 11.50 - 12.35
przerwa obiadowa
6. 12.50 - 13.35
7. 13.45 - 14.30
8. 14.40 - 15.25

Na stronie

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

 --------------Powiększenie strony Ctrl+++--+--++

 

 

Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 20130307-kolo oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Lekcje historii w wydaniu akademickim

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 20130307-kolo oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Współpraca PG1 z Wydziałem Historycznym Akademii Humanistycznej im. Al. Gieysztora w Pułtusku.

 

Jako pierwsze gimnazjum powiatu pułtuskiego włączyliśmy się w działania edukacyjno – naukowe zapewniające uczniom bezpośredni dostęp do warsztatu pracy naukowo badawczej charakterystycznej dla środowiska akademickiego. Zajęcia przygotowują uczniów do samodzielnego studiowania. Podjęta inicjatywa jest odpowiedzią na potrzeby rodziców i uczniów chcących zgłębiać wiedzę oraz sprostać wyzwaniom przyszłości.

W bieżącym roku szkolnym Publiczne Gimnazjum nr 1 im. K. Potockiej w Pułtusku po raz kolejny podjęło współpracę z Akademią Humanistyczną im Al.  Gieysztora. Uczniowie klas II i III uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez studentów Wydziału Historycznego. W sobotnie popołudnia młodzież poznała trudną i ciekawą historię powstań narodowych. Tematyka lekcji znakomicie wpisała się w obchody 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. 

Grupa uczniów uczestniczy w zajęciach Koła Naukowego antropologiczno – archeologicznego  Marobodus, działającego w Akademii Humanistycznej w Pułtusku,
w ramach działalności
Katedry Antropologii i Archeologii, Wydziału Historycznego. Spotkania członków koła odbywają się w Katedrze Antropologii i Archeologii, Akademii Humanistycznej przy ul. Daszyńskiego 17, w Pułtusku. spotkania odbywają się raz
w miesiącu (w wymiarze godzinowym 3 zajęć po 45 minut).

Nadrzędnym celem koła naukowego jest  propagowanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań naukowo - badawczych młodych pasjonatów. Tym samym członkowie koła naukowego zyskują szansę na pogłębienie swojej wiedzy, rozwinięcie swoich zainteresowań poprzez dostęp do fascynujących materiałów, lektur  i specjalizujących się w danych dziedzinach wykładowców. Udział w zajęciach koła zostanie uhonorowana Dyplomem Członka Akademickiego Koła Naukowego.

Spotkania prowadzone są przez Kierownika Zakładu Antropologii panią dr Bożenę Józefów Czerwińską oraz zaproszonych gości, m. in. dr hab. Władysława Duczko specjalizującego się w historii Skandynawii, gdzie od wielu lat prowadzi wykłady.

Zajęcia obejmują zagadnienia oscylujące wokół tematyki historii, ludów i wierzeń oraz badań wchodzących w zakres antropologii kulturowej. Szczególną uwagę poświęcamy analizie dziejów naszego regionu, związanego przede wszystkim z powiatem pułtuskim,
a w szerszej skali z Mazowszem.

Program wykładów ma znacznie szersze spektrum, przybliżając uczestnikom wiedzę  z możliwie pełnego zarysu rozwoju ludzkości, począwszy od paleolitycznej ludności łowiecko – zbierackiej, po okres neolitu i pierwszych cywilizacji starożytnych. Uczniowie mają okazję poznać źródła do badań społeczności antycznych, dostrzec ich znacznie dla dziedzictwa europejskiego, a poprzez edukację regionalną sięgającą czasów starożytności docenić unikalność naszej Małej Ojczyzny.

Ponieważ zajęcia prowadzone są także w duchu antropologii kulturowej ukazującej znaczenie, tożsamości, pamięci i dziedzictwa kulturowego, w związku z tym zostaną podsumowane prezentacjami uczniów związanymi z opowieściami rodzinnymi, które chcieliby uchronić od zapomnienia.

Zajęcia maja charakter konserwatoriów, w których uczniowie bardzo chętnie i czynnie biorą udział.  Zapał do zdobywania wiedzy podkreślają nauczyciele akademiccy prowadzący koło naukowe. Wykładowym językiem obok polskiego, jest język angielski.

Inicjatorem spotkań i opiekunem uczniów uczestniczących w formach współpracy
z Akademią Humanistyczną jest nauczyciel historii naszego gimnazjum pani dr Anna Pieńkowska.

{galeria}20130307-kolo{/galeria}

O szkole

szkola-obraz

Budynek szkoły stoi w północnym krańcu wyspy będącej ośrodkiem najstarszej części miasta. Usytuowany jest przy uliczce otaczającej z trzech stron monumentalną bryłę orientowanej kolegiaty, która stanowi północne zamknięcie wydłużonego rynku.

Więcej...

Patron szkoły

klaudyna

Klaudyna Potocka z domu Działyńska - urodziła się 27 sierpnia 1801 roku w Kórniku, jako córka Ksawerego Szymona Działyńskiego i Justyny z Dzieduszyckich. Urodziła się w małym domku. Dziś ten pierwszy po lewej stronie budyneczek przyzamkowy, sympatycznie nazywany „Klaudynówką"

Więcej...

Polecane strony

logoPultuskszkola z klasasocrates-comenius

Laboratorium przyszłości

logo-Laboratoria_Przyszlosci_pion_kolor-3-467x500.png

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Więcej...

 

logo-seoZapraszamy do zapoznania się z raportem z ewaluacji szkoły w ramach programu System Ewaluacji Oświaty.

Więcej...