Przerwy w szkole

1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.45 - 11.30
przerwa obiadowa
5. 11.50 - 12.35
przerwa obiadowa
6. 12.50 - 13.35
7. 13.45 - 14.30
8. 14.40 - 15.25

Na stronie

Odwiedza nas 120 gości oraz 0 użytkowników.

 --------------Powiększenie strony Ctrl+++--+--++

 

 

Młodzi ludzie w wielkim świecie innowacji – stawiamy na wszechstronny rozwój uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku

20190102 logoprojektu

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ogłoszenia

!!! STRONA INTERNETOWA

w PRZEBUDOWIE !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA

 

Przypominamy, że zgodnie z punktem 5

„Regulaminu stołówki szkolnej” opłatę

za obiady należy uiszczać do każdego

15 dnia miesiąca.

Patron szkoły

Dlaczego Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1
nosi imię Klaudyny Potockiej?

Po zawirowaniach historycznych XX wieku społeczność gimnazjalna uznała, że wartością najwyższą jest tradycja. A że piękna i uwieczniona w historii szkoły, tym bardziej godna przywrócenia. Imię Klaudyny Potockiej Państwowe Gimnazjum Żeńskie nosiło od 1919 roku aż do zamknięcia szkoły w 1950 roku. Pułtuskie „Klaudynki" to szkoła słynąca renomą, prestiżem w środowisku i znakomitym przygotowaniem absolwentek do dalszej edukacji i, co ważniejsze, do życia.
20121001klaudyna-patronTo za przykładem Patronki w Gimnazjum kształtowano postawy społeczne, patriotyczne, poświęcenie dla innych, konsekwencję w dążeniu do postawionych celów, ale także godność osobistą, walory prawdziwej przyjaźni, wytrwałość w nauce i otwarcie na różne dziedziny nauki, zgłębianie historii, poznawanie literatury, naukę języków obcych. Konkretyzacją tych wartości była nie tylko nauka, ale także działalność charytatywna, wiele akcji dobroczynnych Klaudynek prowadzonych przez samorządy klasowe, drużynę harcerską, Sodalicję Mariańską, koło PCK. Przynależność do „Klaudynek" rodziła dumę, poczucie wyróżnienia w środowisku i silną motywację rozwijania własnych predyspozycji i stawania się w pełni wartościowym człowiekiem, godnym Patronki. To właśnie te wartości w misji naszej szkoły uznajemy za priorytetowe i do nich w pracy wychowawczej szkoły pragniemy nawiązywać kształtując postawy kolejnych roczników naszych gimnazjalistów.
W dobie kryzysu różnych autorytetów Klaudyna Potocka bezdyskusyjnie stanowi niekwestionowany wzór ciekawej świata i wiedzy o nim dziewczyny, wspaniałej i uroczej kobiety, prawdziwej patriotki. Wartości, które niosła swym życiem i postępowaniem, śmiałe i odważne w czasach, w których żyła przysporzyły jej sławę „cichego anioła", jak określił ją Norwid. Dla Jej pamięci Mickiewicz kazał zrobić metalowe obrączki z napisem: <> i wręczał je Polakom, przybywającym z kraju. Uczcili Ją wierszami Edward Odyniec, Wincenty Pol dedykował Jej wcześniej swoje „Pieśni Janusza", a na wieść o śmierci złożył Jej hołd w wierszu „Pamięci Klaudyny Potockiej".

Kim była? Słownik podaje: Potocka z Działyńskich Teofila Klaudyna (1801 – 1836) ur. w Kórniku pod Poznaniem, samarytanka okresu Powstania Listopadowego. Klaudyna to bodaj najbardziej romantyczna bohaterka Wielkopolski XIX wieku, ukochana za swoją dobroć i ofiarność przez polskich tułaczy na emigracji. Choć żyła zaledwie 35 lat, już za życia otaczała ją legenda wielkiej Polki, patriotki, poświęcającej się dla kraju
i rodaków na obczyźnie. Sympatyczna, obdarzona żywą inteligencją działaczka niepodległościowa, oddana opiekunka chorych podczas epidemii cholery, niestrudzona organizatorka i uczestniczka akcji charytatywnych wreszcie męczenniczka sprawy narodowej zmarła na emigracji z zakazem powrotu do Ojczyzny.

 

 

Legendarna ta postać tak się wyróżniła od ogółu ludzi i tak się ponad zwyczajny ich poziom podniosła, że w legendzie też chyba lub w poezji mogłaby ujść za prawdziwą, jako ideał.

Wincenty Pol

O szkole

szkola-obraz

Budynek szkoły stoi w północnym krańcu wyspy będącej ośrodkiem najstarszej części miasta. Usytuowany jest przy uliczce otaczającej z trzech stron monumentalną bryłę orientowanej kolegiaty, która stanowi północne zamknięcie wydłużonego rynku.

Więcej...

Patron szkoły

klaudyna

Klaudyna Potocka z domu Działyńska - urodziła się 27 sierpnia 1801 roku w Kórniku, jako córka Ksawerego Szymona Działyńskiego i Justyny z Dzieduszyckich. Urodziła się w małym domku. Dziś ten pierwszy po lewej stronie budyneczek przyzamkowy, sympatycznie nazywany „Klaudynówką"

Więcej...

Polecane strony

logoPultuskszkola z klasasocrates-comenius

Laboratorium przyszłości

logo-Laboratoria_Przyszlosci_pion_kolor-3-467x500.png

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Więcej...

 

logo-seoZapraszamy do zapoznania się z raportem z ewaluacji szkoły w ramach programu System Ewaluacji Oświaty.

Więcej...